Len nemajte nijaký strach z klamania: pri uchádzaní o zamestnanie sa pravda zriedka vypláca: Máte možnosť voľby – byť úprimný a potom aj hlúpy? Alebo si trochu pričesať životopis a zabodovať? Také sú pravidlá hry. Hlavný dôvod väčšiny klamstiev je menej počestný: vlastná výhoda. Na pracovnom trhu vládne šialenstvo. Zamlčovanie, zatajovanie alebo prikrášľovanie je bežnou praxou. Nie bez dôvodu. Pravda sa v mnohých situáciách v zamestnaní a najmä pri hľadaní zamestnania honoruje iba zriedka. Firmy chcú tých najkvalifikovanejších, tých najlepších so šľahačkou v životopise. Kto ju nevie preukázať je, vyradený. Kto svoj životopis formuloval šikovne a tmavé body svojho životopisu trochu prikrášlil, ten zrejme trochu klamal – ale aj zvýšil šance, aby ho vôbec na predstavovací rozhovor pozvali. Asi polovica všetkých kandidátov sa v podkladoch vykresľuje príliš pozitívne: Nedôverčivým sa životopis stáva práve vtedy, ak sa v ňom síce uvádza práca v nejakej firme, ale nie je to doložené nijakým hodnotením. Triky pri uchádzaní o zamestnanie sú zriedka kriminálne, ale často ide o pohybovanie sa na hrane zákonnosti. Ak teda klamete, tak potom iba tak, že sa vám to absolútne nedá dokázať. Lebo ak je profesionálny životopis napísaný s vymyslenými údajmi a prijatie do zamestnanie sa realizovalo práve vďaka uvádzaným klamstvám, môže zamestnávateľ pracovnú zmluvu neskôr napadnúť. Sú však aj takí uchádzači, ktorí v životopise naozaj uvedú skutočnosť o prerušenom štúdiu a o nedostatočnej praxi. Mnohí sú jednoducho príliš skromní. Často sa dokonca zdráhajú uvádzať vedľajšie zamestnanie ako doterajšiu prax. Kto má škrupule hovoriť o sebe pekne, nech ide k Armáde spásy. Lebo kariéra v zamestnaní a talent vymýšľať rôzne triky patria zrejme dohromady. Záleží teda na jazykovej formulácii. To platí najmä pre predstavovací rozhovor, v ktorom treba rátať s kritickými otázkami. K úspešnému klamaniu „je potrebná jazyková zručnosť a schopnosť viacznačného formulovania“, hovorí bádateľka Žaneta Šmídová. Jeden príklad: Budúci šéf sa uchádzačky spytuje, prečo chce z terajšej firmy odísť už po ôsmich mesiacoch. „Nezvládnete tam prácu?“ Tým trafia rovno do čierneho. Ale ona namiesto odpovede kladie protiotázku: „Bola by som sa uchádzala o miesto u vás?“ „Rafinovaná lož a vyhýbavosť – to je ten najelegantnejší spôsob,“ dodáva Šmídová. Ona klamstvá v situácii uchádzania o prácu v zásade neodsudzuje. Zo svojho výskumu vie, že personálni šéfovia sa stávajú nedôverčiví, keď kandidát pripustí nejakú svoju slabosť. Položia si otázku: Prečo to priznáva? Výsledok je zvláštny: „Často človek musí v predstavovacom rozhovore klamať, aby sa ukázala pravda,“ zakončuje Žaneta Šmídová. Pravda, že ide naozaj o dobrého kandidáta.
Problém: Veľká časová medzera medzi ukončením vzdelania a prvým zamestnaním. Riešenie: V žiadnom prípade nenapísať „od… do… bez miesta“, ale bezpodmienečne nepísať viacero činností, aj keď by to boli len brigády.
Problém: Výpoveď a nezamestnanosť. Riešenie: Časovú medzeru označte ako „fázu špecializácie na povolania“ alebo „novú orientáciu“. Tip: Nezamestnaní muži môžu tvrdiť, že sa starali o dieťa, aby umožnili partnerke ukončenie štúdia alebo prípravu na povolanie.
Problém: Dlhšie liečenie drogovej závislosti alebo pobyt vo väzení. Riešenie: V najkritickejšom prípade môžete uviesť, že ste sa starali o niekoho v rodine. Väčšina personálnych šéfov sa zdráha vŕtať v rodinných problémoch uchádzača. Ale pozor: Celá záležitosť musí byť úplne neoveriteľná.
Problém: Vypísané miesto vyžaduje vedomosti, ktoré v skutočnosti nemáte. Riešenie: Tu by ste nemali riskovať. Ale činnosti, ktoré na predchádzajúcom mieste hrali iba podradnú rolu môžete zdôrazniť. Ak si trúfate do najbližšieho predstavovacieho rozhovoru vylepšiť svoje vedomosti z hospodárskej angličtiny alebo výpočtovej techniky, potom to v životopise uveďte. Ale iba v tom prípade, že sa naozaj pustíte usilovne do práce.
Problém: Prerušili ste štúdium alebo prípravu na povolanie. Riešenie: Veta „od… do… štúdium x oboru bez ukončenie“ by sa v nijakom prípade nemala objaviť. Napíšte iba dobu štúdia vrátane odboru a doplňovacích kurzov – a zabudnite spomenúť ukončenie.
Problém: V poslednom zamestnaní ste nezískali nijaké mimoriadne vedomosti. Riešenie: To nemôže byť. Ak ste boli z firmy niekedy aspoň raz na veľtrhu, napíšte, že ste tam firmu reprezentovali.
Psychológovia a vedci zaoberajúci sa komunikáciou si myslia, že by dokázali odhaliť klamárov podľa mimiky, jazyka a gestikulácie:
Zvýšený hlas pri lži na rozdiel od hlasu, keď človek hovorí pravdu.
Prudké pohyby alebo odpútavacie odchytávanie svojho odevu alebo predmetov.
Častejšie prehltávanie ako znak vzrušenia.
Strnulé držanie hlavy, skoro žiadne pohyby hlavou.
Nesúlad medzi mimikou a hlasom. Napríklad: hlas znie vzrušene, mimika ja strnulá. Alebo naopak: telo je nepokojné, hlas pokojný.
Všeobecné opisy namiesto konkrétnych údajov. Prezident Clinton napríklad pri výsluchu povedal „táto žena“ namiesto „slečna Lewinská“.
Sú otázky, na ktoré sa smie klamať alebo na ne neodpovedať:
Ako je to s vašimi úmyslami vydať sa/oženiť sa?
Najmä ženy -uchádzačky sa môžu pozitívnou odpoveďou vylúčiť z kola. Aj keď už máte termín svadby určený, smiete na otázku odpovedať záporne.
Čo robí váš muž/vaša žena?
Touto otázkou chce budúci zamestnávateľ zistiť, či hrozí kvôli partnerovi sťahovanie.
Aký ste mali doteraz plat?
Vymyslenú výšku platu nesmiete spájať s požiadavkou výšky platu na novom mieste.